تبلیغات
نرم افزار دهیاری دهیار برتر - نرم افزار بسته بندی و ثبت اطلاعات خط تولید مبتنی بر بارکد

 سیستم بسته بندی و لیبلینگ 

نرم افزار بسته بندی و ثبت اطلاعات خط تولید مبتنی بر بارکد این شرکت بدون تردید یکی از قویترین و کاملترین نرم افزارهای حال حاضر می باشد . 10 سال کارکرد این نرم افزار  در شرکت های تولیدی و کارخانجات، خود بیانگر این موضوع است.

اهداف سیستم

1-    ثبت اطلاعات محصول تولید شده با دقت  و سرعت بالا

2-    تسریع بخشیدن به اخذ گزارشهای مهم مدیریتی

3-    کمک به افزایش سرعت و دقت در تراکنش های انبار(رسید،حواله،...)

4-    رد گیری سریع و آسان کالا

 

1-    ثبت اطلاعات محصول تولید شده با دقت  و سرعت بالا

صنایع تولیدی نیازمند این هستند که میزان تولید محصولات خود را به همراه اطلاعات آن ثبت نمایند تا بتوانند در مواقع ضروری از آن در قالب گزارش استفاده کنند . به طور مثال کالایی با اطلاعات زیر در سیستم ثبت می شود :

1-    نام محصول    2- واحد اصلی محصول  3- واحد فرعی محصول  4- تاریخ  5- ساعت

6-  اپراتور ثبت و غیره .

همچنین این اطلاعات به همراه بارکد بر روی لیبل چاپ می شود تا روی بسته محصول چسبانیده شود . اطلاعات متنی بر روی لیبل ، مشخص کننده محتویات بسته می باشد . بارکد نیز به نحوی همان اطلاعات است اما قابل درک برای کامپیوتر.

از بارکد برای رد گیری سریع و آسان محصولات استفاده می شود.

 

2-    تسریع بخشیدن به اخذ گزارشهای مهم مدیریتی

در روشهای دستی جهت به دست آوردن اطلاعات مهم ، دو مشکل دخالت عامل انسانی و عدم وجود یک بانک اطلاعاتی کامل و بی نقص کار را سخت می کرد. در سیستم مکانیزه با طراحی دقیق و اصولی یک بانک اطلاعاتی قدرتمند و همچنین مطرح کردن درخواست های مهم ، این معزل مرتفع می شود.

 

 

3-    کمک به افزایش سرعت و دقت در تراکنش های انبار(رسید،حواله،...)

در صورت نبودن یک سیستم مکانیزه در واحد تولید و بسته بندی و اتصال آن به سیستم مکانیزه انبار ، عملیاتی مانند رسید ورود به انبار با کندی و دقت پایین انجام می شود . با مکانیزه کردن واحد بسته بندی، کالاهای تولید شده به صورت سریالی در بانک اطلاعاتی ثبت می شوند که با سیستم انبار مرتبط است.

در این روش با خواندن بارکد روی بسته ها توسط یک دستگاه دیتاکالکشن(Data Collection) و تخلیه آن در سیستم انبار می توان عمل وارد کردن اطلاعات (Data Entry) توسط عامل انسانی را حذف نمود. این امکان در تمامی تراکنش ها نظیر رسید ، حواله و انبارگردانی وجود دارد.

 

4-    رد گیری سریع و آسان کالا

یکی از مهمترین اهداف سیستم مکانیزه بسته بندی ، بارکدی کردن محصولات می باشد . چاپ بارکد بر روی لیبل محصولات این امکان را بوجود می آورد که بتوان از طریق یک دستگاه دیتاکالکشن با سرعت بالا آن را تشخیص داد. تنها با زدن یک دکمه و خواندن بارکد توسط دیتا کالکشن(Data Collection) می توان اطلاعات مربوط به کالا را در بالاترین سرعت اسکن کرد. اما شما یک سیستم دستی را در نظر بگیرید که در آن اپراتور ثبت و انباردار برای ردگیری کالا جهت گزارش گیری و یا صدور رسید و غیره با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند.

 

امکانات نرم افزار

     1- کدینگ کالا در N سطح

     2- چند شرکتی بودن

     3- دادن حق دسترسی به کاربران

     4- اجرا تحت شبکه (کلاینت / سرور)

     5- طراحی شده برای تمامی سیستم عامل های مایکروسافت

     6- گزارشات متنوع از محصولات تولید شده

     7- طراحی لیبل دلخواه

     8- ارتباط با هر سیستم انبار

     9- ارتباط با دستگاههای جانبی نظیر ترازوی دیجیتال و غیره

     10- ارتباط با انواع دستگاههای جمع آوری اطلاعات نظیر دیتاکالکشن و بارکد اسکنر

 

1-    کدینگ کالا در N سطح

در هر سیستمی مدیران ، برای تعریف محصولات معمولا از روش کدگذاری دلخواه خود استفاده می کنند . به طور مثال کالایی را در نظر بگیرید که در پنج سطح  : نام کمپانی ، ماهیت کالا ، مدل کالا ، رنگ کالا و سایز کالا تعریف شده است . همچنین طول کد سطح اول  2 کاراکتر ، طول کد سطح دوم 3 کاراکتر ، طول کد سطح سوم 5 کاراکتر ، طول کد سطح چهارم 2 کاراکتر ، طول کد سطح پنجم 4 کاراکتر می باشد . در این صورت کالاهایی را می توان شکل زیر تعریف کرد :

عنوان سطح اول : نام کمپانی : Nokia    کد : 10

عنوان سطح دوم : ماهیت کالا : گوشی موبایل   کد : 544

عنوان سطح سوم : مدل کالا : N97   کد : 12201

عنوان سطح چهارم : رنگ کالا : مشکی  کد : 25

عنوان سطح پنجم : سایز کالا : بدون سایز کد : 0000

نام کالای فوق به این صورت می باشد :

نوکیا + گوشی موبایل + N97  + مشکی + بدون سایز

کد کالا نیز : 0000 + 25 + 12201 + 544 + 10

کد بدون سایزها                       N95                     کد نوکیا

                کد رنگ مشکی                       کد گوشی موبایل

 

عنوان سطح اول : نام کمپانی : امرسان   کد : 55

عنوان سطح دوم : ماهیت کالا : یخچال   کد : 280

عنوان سطح سوم : مدل کالا : ساید بای ساید  کد : 35782

عنوان سطح چهارم : رنگ کالا : سفید صدفی  کد : 20

عنوان سطح پنجم : سایز کالا : 1 * 2  کد : 4535

 

نام این کالا : امرسان + یخچال + ساید بای ساید + سفید صدفی + 1 * 2

و کد آن : 5528035782204535

نام کالا و کد کالا را می توان به دلخواه ویرایش کرد تا استفاده از آن با سهولت انجام گیرد . طراحی کدینگ کالا با مشاوره و نظرات مدیران و کارشناسان انجام می گیرد تا شامل خصوصیات زیر باشد :

1-    کد کالای تولید شده بسادگی قابل استفاده برای کاربران باشد .

2-    ماکسیمم مقدار پیش بینی شده برای کد هر سطح بررسی و تحلیل شود .

3-    بتوان کد سطوح کم ارزش را از کد کالا حذف نمود .

4-    از عناوین درست و با مسما برای سطوح استفاده شود .(ماهیت کالا ، مدل کالا ، غیره)

5-    نام کالا ها بعد از تعریف قابل درک برای همه باشد .

این نرم افزار به شما این امکان را می دهد که کالای خود را با تعداد سطوح دلخواه (هر تعدادی) تعریف کنید . ویرایش عنوان سطوح ، طول کد هر سطح ،نام کالا و کد کالا نیز در اختیار کاربر می باشد.

2-    چند شرکتی بودن

در این نرم افزار شما امکان تعریف شرکت های مختلف را خواهید داشت . یعنی به طور همزمان از نرم افزار برای ثبت اطلاعات چندین (نامحدود) شرکت استفاده کنید . در هنگام ورود به برنامه  کاربر نام شرکت مورد نظر را انتخاب می کند . هر شرکت به منزله یک دیتابیس مجزا به حساب می آید که تعاریف و تنظیمات خاص خود را دارد .

3-    دادن حق دسترسی به کاربران

برای هر شرکت می توان کاربران متعددی تعریف کرد و به آنان حق دسترسی به قسمت های مختلف را داد . به عنوان مثال کاربر A   حق دسترسی به گزارشات را دارد و نمی تواند از قسمت تعاریف سیستم استفاده نماید .

4-    اجرا تحت شبکه (Client /Server)

این برنامه دارای قابلیت اجرا تحت شبکه می باشد و می توان آن را طوری تنظیم کرد که تمامی کامپیوترهای موجود در شبکه از بانک اطلاعاتی  متمرکز بر روی یک کامپیوتر که به عنوان سرویس دهنده (Server) مطرح شده است ، استفاده کنند . همچنین می توان هر کامپیوتر را نیز به صورت سرویس دهنده تعریف کرد که در این شکل کامپیوترهم  سرویس دهنده و هم سرویس گیرنده خواهد شد . لزوم استفاده از این روش (Stand alone) در مکان هایی پیشنهاد می شود که نیازی به بیشتر از یک کامپیوتر ندارند .(مانند مراکز تولیدی که حجم تولید پایینی دارند و یا در اماکن صنعتی که در آن سیستم بسته بندی با سیستم های دیگری نظیر انبار ، فروش و یا حسابداری در ارتباط نمی باشد.)

البته توصیه می گردد که سیستم به صورت سرویس دهنده / سرویس گیرنده (Client/Server)  پیاده سازی شود تا هم امنیت داده ها تضمین شود و هم دستیابی به اطلاعات از هر نقطه ای آسان گردد .

(با وجود یک بانک اطلاعاتی متمرکز بر روی یک کامپیوتر شناخته شده به نام سرور عمل دستیابی به داده ها با سهولت انجام  می گیرد)

5-    طراحی شده برای تمامی سیستم عامل های مایکروسافت

این برنامه قابل اجرا روی ویندوزهای 9x  ، me ، XP ،2000 ، Server 2003 ، ویستا می باشد .

 

6-    گزارشات متنوع از محصولات تولید شده

بدون شک گزارشات این نرم افزار که بر اساس فیلدهای مختلف طراحی شده ، پاسخگوی اکثر نیازهای مدیران می باشد . گزارش بر اساس اپراتور ثبت ، بازه تاریخی ، کد کالا ، نام کالا و غیره خود بیانگوی این موضوع می باشد .

7-    طراحی لیبل دلخواه

در این نرم افزار شما به راحتی می توانید با ابزارهای گزارشگیری (Report Tools)  نظیر FastReport   ، Rave و غیره لیبل خود را طراحی و آن را ذخیره نمایید. تغییر اندازه لیبل ، نوشتن متن ، استفاده از عکس ، بکار گرفتن انواع استانداردهای بارکد (Code128 ,EAN 39) ،نمایش مقادیر فیلدهای یک جدول (Table) ویا یک درخواست (Query) از بانک اطلاعاتی ، فرمول نویسی از مهمترین کارهایی است که در طراحی لیبل انجام می شود .

8-    ارتباط با هر سیستم انبار

سیستم بسته بندی و سیستم انبار باید دارای کدینگ کالای یکسان باشند تا بتوان عملیات رسید ورود به انبار کالاهایی که در واحد بسته بندی تولید و در سیستم ثبت شده اند را انجام داد . به عنوان مثال شما محصولی را در سیستم بسته بندی تعریف می کنید .این دارای یک کد و یک نام می باشد .سپس شروع به تولید و بسته بندی محصول می کنید که در نهایت مقدار تولیدتان به همراه اطلاعات محصول در سیستم بسته بندی ثبت می شود . جهت صدور رسید ورود به انبار ، با یک دستگاه دیتا کالکشن بارکد محصولات را اسکن می کنید .  حال باید این اطلاعات در سیستم انبار تخلیه شود تا بتوانید برای محصولات تولید شده رسید ورود به انبار صادر کنید . در واقع عملیات رسید ورود محصول به انبار ، چیزی جزء ثبت اطلاعات مربوط به محصولات و یک گزارش چاپ شده بر روی کاغذ نمی باشد . اینک این مسئله مطرح می باشد که سیستم انبار چگونه می تواند اطلاعات تخلیه شده از دیتا کالکشن را تجزیه و تحلیل کند ؟ چطور سیستم انبار تشخیص دهد که این محصولات تولید شده اند یا نه ؟ آیا این کد کالا معتبر است یا خیر ؟ پس عدم ارتباط بین سیستم بسته بندی و سیستم انبار غیر ممکن می باشد . در واقع باید . در واقع باید جداول مربوط به کدینگ کالا و ثبت اطلاعات تولید بین دو سیستم مشترک باشند .

این نرم افزار طوری طراحی شده که بتوان آن را به راحتی با سیستم های انبار هر شرکتی لینک داد.

 

9-    ارتباط با دستگاههای جانبی نظیر ترازوی دیجیتال

در واحد بسته بندی و کنترل کیفیت معمولا از دستگاههای سنجش کمی محصول مانند ترازو دیجیتال استفاده می شود .این نرم افزار دارای این قابلیت می باشد که اطلاعات سنجش را به صورت آن لاین از دستگاه جانبی دریافت کند .

10-                        ارتباط با انواع دستگاههای جمع آوری اطلاعات نظیر دیتا کالکشن و بارکد اسکنر

یک دستگاه دیتا کالکشن (Data Collection) در واقع یک کامپیوتر جیبی (Packet Pc) است با این تفاوت که قابلیت خواندن بارکد را توسط اشعه مادون قرمز دارد . این دستگاه دارای سیستم عامل (Oprating System)  خاص خود می باشد و می توان آن را برنامه ریزی کرد . مدل های جدیدتر این دستگاه دارای ویندوز می باشد که کار را برای برنامه نویسان راحت تر نموده است .


left